Nyakörv. A nyakörv a kutya legfontosabb "ruhadarabja" : mindig rajta kell lennie, ha elhagyja a házat. Legyen bőrből vagy erős, víztaszító műszálas anyagból ; semmiképpen se fémből, mert az kellemetlen és balesetveszélyes : játék közben a másik kutya foga beleakadhat. Ne legyen túl keskeny, hogy ne vágja a kutya nyakát, és legyen rajta feltüntetve a lakcím.
Póráz. A póráz ugyanabból az anyagból készüljön, mint a nyakörv. A lánc itt sem jó, mert rövidre fogva vágja az
ember kezét. Másfél-két méternél hosszabb pórázt csak kiképzésre érdemes használni : a pórázon a kutyának közlekednie kell, nem futkározni !
Szájkosár. Szájkosárra minden kutyának szük-sége lehet, enélkül ugyanis nem utazhat jármű-vön. A tömegközlekedésre (és a szájkosárvise-lésre) kölyökkorban meg kell tanítani a kutyát, akkor is, ha van autó a családban : mindig adódhatnak váratlan szükséghely-zetek ! A jó szájkosár lehet fémből, bőrből, sőt műanyagból is ; a lényeg, hogy a kutya akár lihegni is tudjon benne !
Játékok. Játékokat kutyák számára a legkülönfélébb kivitelben árulnak. Azért van rájuk szükség, mert segítségükkel elérhető, hogy a kutya megkímélje az ember holmiját. Ahogy a csecsemő, úgy a kiskutya is szeret rágcsálni, de nem mindegy, hogy mit : fontos, hogy ne tudjon belőle darabkákat lenyelni. A vékony gumiból készült, sípoló játékok nem valók kutyának. A tömör gumi megfelelő, de olykor egy ócska cipő is megteszi.
Fekhely. A kutyának legyen saját fekhelye, ahova visszavonulhat, és ahová vissza is küldheted, ha útban van. A fekhely lehet bélelt kosár vagy matrac, mosható huzattal. |
|