Mérőszalaggal osztják a haláltPekingben akár egy centiméter is halált jelenthet egy kutyának. A németjuhászoknak, bernáthegyiknek, goldern retrievereknek, huskyknak, collieknak, de még a spánieleknek sincs esélyük, hogy megmeneküljenek az agyonveréstől.
A hatóságok bárkinek az otthonába betörhetnek és ha 35 centiméternél magasabb kutyát találnak, elviszik és kiirtják. Az eset nem egyedülálló Kínában; júliusban több, mint 50 000 kutyát irtottak ki azért, hogy a veszettség terjedését megállítsák. Ölték az állatokat árammal, méreggel; néha megfojtották máskor agyonverték őket gazdáik szeme láttára - még akkor is, ha volt veszettség elleni oltásuk.
Peking úgy döntött: követi a "jó pédát" és vasszigorral nekilát betartatni egy 2003-as jogszabályt, melynek értelmében nem tarható a 41 veszélyes fajtához kutya illetve semmilyen, 35 cm-nél magasabb eb. November 7-től a hatóságok végigjárják a házakat és lefoglalják a "nagy" kategóriába eső kutyákat, valamint a be nem jelentett ebeket. Háztartásonként mindössze egyetlen kutya tartható; a létszám felettiekre szintén a halál vár. A város szerint a módszerrel egy hónapon belül kiirtható az összes veszélyes és nagytestű kutya. Pekingben kb. egymillió kutya él; regisztrálva viszont mindössze 500 ezer van közülük.
Az állatvédők tiltakoznak a mészárlás ellen, mivel szerintük a kutyák mérete nem hozható közvetlen összefüggésbe veszélyességükkel, ráadásul a veszélyes ebek listáján szereplő fajták nagy része a világ többi országában nem számít veszélyes fajtának, így a város érvelése minden tudományos alapot nélkülöz. (egyetértek)Peking ezzel szemben azzal érvel, hogy a nagytestű kutyák félelmet keltenek, különösen az öregekben, gyermekekben és terhes nőkben, ráadásul gyakran megtámadnak más kutyákat, így hozzájárulnak a veszettség terjesztéséhez. A kutyairtás hátterében egyébként sokak szerint az olimpia közeledte áll.
Az állatvédők úgy vélik, hogy a megoldás a felelős állattartásra való nevelés, a tömeges vakcinázás, a jobb minőségű oltóanyagok használata és a vidéki kutyaállomány távoltartása a városoktól. A WHO adatai szerint ráadásul a kutyairtás, mint veszettségmegelőzési módszer, már sok országban hatástalannak bizonyult.