A felnőtt állatok tojások ezreit rakják le, a fiatal alakok keresik áldozataikat, és vérszívás után megindul érési folyamatuk. A petékből kikelő lárvák a laza talajból kibújva megkezdik, hosszú, akár 8 évig tartó fejlődési ciklusukat. A kutya tulajdonosok már tapasztalhatták, hogy ez a tél kedvezett annak, hogy számos vérszívó aktív maradjon, és az erdőt járó négylábúak még decemberben is hoztak haza kellemetlen társbérlőt.
A gondos szülő, háziorvos elővéve az oltási könyvecskét vagy a betege kartonját ellenőrzi, hogy nincs-e valami kötelező, életkorhoz kötött oltás, vagy éppen most esedékes egyéb védőoltás. Rendszerint, a megkezdett oltási sorozat következő időpontját feltüntetetik a könyvben, vagy tájékoztató kártyán, így könnyebb betartani az előírásokat.
A kullancsok okozta agyvelőgyulladás elleni oltás is sorozatból áll, azaz több oltás után alakul ki biztos és tartós védelem. Azok, akiknek ősszel gondoltak a megelőzésre, már két injekción túl vannak, nekik 9-12 hónap múlva jár a harmadik. Akik a szokásostól eltérő, un. gyorsított oltási rendet követtek, azaz nyár közepén, rövid időközzel kaptak oltást, azok érdeklődjenek orvosuknál, mikor szükséges újabb oltást felvenniük.
Akik még keveset tudnak a kullancs okozta betegségekről, főleg a védőoltással megelőzhető agyvelőgyulladásról, azoknak röviden összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat. Segíteni szeretnénk abban, hogy eldöntsék, számukra mekkora kockázattal jár a fertőzés és mi a legmegfelelőbb megelőzés.
A kullancsoknak többféle fejlődési alakjuk van. Mindegyik vérszívó, azaz erdei rágcsálók, kisemlősök, nagyvadak, és az ember vére lehet táplálékuk. Eloszlásuk földrajzi megoszlása változó, de területenként a növényvilágban is válogatósak. Nemcsak az aljnövényzetben gazdag erdőkben, hanem városi parkokban is sok kullancsot lehet. Táplálkozási szokásuk igen jellegzetes: a bőrbe fúródva vért szívnak, közben, saját gyomornedvüket az áldozat vérkeringésébe juttatják. Sokféle betegséget terjeszthetnek, ezek közül azonban leginkább a Lyme kórt okozó borreliák és az agyhártya-, agyvelőgyulladást okozó - kullancs-encephalitis - vírus jelent veszélyt Magyarországon. A kutyák között gyakori babesiosis emberben igen ritkán fordul elő