A tumorsejtek két most megjelent tanulmány szerint fertőző faktorokként is működhetnek, vagyis képesek lehetnek átvinni a betegséget egyik állati egyedről a másikra. Felmerül a kérdés, hogy emberben is előfordul-e hasonló fertőző tumoros megbetegedés.
A ma uralkodó elképzelés alapján úgy gondoljuk, hogy a rák kialakulása során testünk egészséges sejtjei az úgynevezett onkogéneket (fontos szabályozó géneket) és tumorszupresszor ("daganatelnyomó") géneket érintő mutációk sorát szenvedik el. Mindezek értelmében az összes tumor egy mikroevolúciós folyamat eredménye, melynek során a legéletképesebb ráksejtek szelektálódnak ki. A folyamat egyetlen adott szervezeten belül kezdődik, folyik le, és ér is véget a tumor eltávolításával, vagy rosszabb esetben az egyed (egyén) halálával. Mindezek miatt is általánosságban kijelenthető, hogy a rák nem fetőző betegség. Kivételes esetek azonban eddig is akadtak, és két friss közlemény
1,2 most megerősíti, hogy a tumorsejtek fertőző faktorként működhetnek, és átvihetik a betegséget egyik egyedről a másikra.