Hallani már mindenki hallott róla, de az ezzel kapcsolatos kérdésekről gyakran csak pontatlan elképzeléseink vannak. Mivel a tenyésztők és a tulajdonosok között gyakran bírósági perre kerülő vita tárgyát ez a kérdés képezik, megpróbálnám mindenki számára egyértelművé tenni a választ. A dysplásia kifejezés az ízület fejletlenségét jelenti, lényege csípőízület esetén, hogy a combcsont fejének gömbízülete hogyan illeszkedik a csípőcsont ízületi vápájába. Amennyiben ez az illeszkedés optimális, az egymással érintkező ízületi felületeken a terhelés is egyformán oszlik meg. Csípődysplasia (csípőficam) esetén az ízületi vápa csak kevésbé foglalja be a combcsont fejét, az elmozduló két felület között megnagyobbodik a rendellenes elmozdulás lehetősége, a gömbízületen a nyomás elosztása nem egyenletes, kisebb felületen oszlik meg a terhelés, így az egymáson elmozduló ízületi felszínek egyre gyorsabban elkopnak. Az ilyen ízületekben idült ízületi gyulladás alakul ki, amely egyre fokozódó fájdalommal, végső soron sántasággal jár. Tény, hogy a röntgenológiai elváltozás nincs mindig arányban a sántaság mértékével, de minden súlyos esetben a prognózis kedvezőtlen, az állatnál idősebb korban biztosan jelentkezni fognak a panaszok. Egyesek szerint csak a hajlam öröklődik és a felnevelés során a nem megfelelő táplálás, terhelés stb. miatt alakul ki a csípőficam.
Az öröklődés nemektől független, de figyelembe kell venni, hogy egy fedezőkan után jóval több utód születhet, mint egy tenyésztésbe vett szuka után, ezért nyilvánvaló, hogy a kan kutyák tenyészthetőségét dysplásia szempontjából jóval szigorúbban kell elbírálni. Radikális szelekcióval a csípőficamos egyedek száma visszaszorítható, de egy-egy "mentes állományban" is fognak születni dysplásiás kiskutyák.
Természetesen a radikális szelekció nem mindig megoldható (egyes fajtáknál nem maradna tenyészthető egyed), ezért az állomány minőségét figyelembe véve kell miden fajtánál elérhető célt kitűzni és azt következetesen mindig be is tartani
- 1 éves kor alatt csak tájékozódási céllal lehet felvételt készíteni, mert a fiatalabb kutyáknál adott minősítés 20-30%-ban téves lesz kifejlett korban. Javasoljuk mégis a tenyésztésre szánt egyedek fiatalkori szűrővizsgálatát elvégeztetni, mivel a súlyosan terhelt kölyköket már 4-6 hónaposan fel lehet ismerni. Ezek csípőízülete jó irányba már nem fog fejlődni. Igaz azonban, hogy az ekkor még mentesnek mutatkozók közül 1-2 éves korban megismételt felvételen előfordulhat, hogy meglepően rossz eredményt kapunk a fiatalkorihoz képest. Ilyenkor valószínűleg szerepet játszanak a külső tényezők is. (Túlzott fehérjeetetés, nem megfelelő ásványianyag-arány a kalcium és foszfor között, esetleg túlzott terhelés stb..)
- A dysplasia gyógykezelése, amennyiben már panaszokat is okoz, szükséges. A lehetőség szerint mindenekelőtt az állandó fájdalmát kell az állatnak megszüntetni. Ezt hosszabb-rövidebb ideig elérhetjük gyógyszeres kezeléssel. Amennyiben a sántaságot így már nem tudjuk enyhíteni, többféle műtéti lehetőség is van, amelyek közül az adott esetnek megfelelőt kell alkalmazni. |